Pneumatiky – novinky v strednej triede na leto 2024

person Autor: Gabriel Nagy list Kategória: Články Dátum: favorite Návštevy: 22

Prvé novinky, ktoré sa už dostávajú do predaja prináša Hankook a Firestone. Celoročné pneumatiky reprezentuje Hankook Kinergy XP a letné pneumatiky Firestone Roadhawk 2 ENLITEN.

Už sme si tak nejako zvykli, že nové pneumatiky, hlavne tie, ktoré patri do kategórie „touring“ ( teda najrozšírenejšia cestovateľská kategória ) sa musia prispôsobiť elektrickým autám, hoci ešte stále je ich percentuálne zastúpenie na cestách podstatne nižšie ako pri autách so spaľovacím motormi. Trend je však jednoznačný – vyrábať úsporné pneumatiky s čo najdlhším dojazdom. 

Na to je potrebný čo najmenší valivý odpor ale bez neho zase stráca pneumatika priľnavosť. Celoročná pneumatika je pre takýto vývoj vhodnejšia, keďže má menej rovných plôch na dezéne. A ako uvádzajú obaja výrobcovia – ich pneumatiky sa zlepšili v brzdení na mokru, čo znamená, že majú dostatok drážok a lamiel na odvádzanie vody spod pneumatiky aby sa rovné plochy behúňa dotýkali povrchu cesty pre lepšiu priľnavosť a brzdenie.

Letné pneumatiky Firestone Roadhawk 2 ENLITEN

pneumatiky FIrestone Roadhawk 2

Vylepšená Roadhawk 2 s príponou, ktorá jej povoľuje montáž aj na EV. 

Aby mohla niesť názov ENLITEN musela sa použiť kombinácia zmesi, dizajnu a skúseností jedného z najstarších výrobcov pneumatík. V prípade Firestone Roadhawk 2 ENLITEN sa inovatívna technológia miešania spojila s integráciou NanoPro-Tech, zlúčeniny s vysokým obsahom oxidu kremičitého, ktorá poskytuje robustnú odolnosť proti oderu a dlhší kilometrový výkon.

Oproti Roadhawk 2 je jej nástupca o 20% lepší v kilometrovom dojazde s valivým odporom o 10% menším. Menší valivý odpor zlepšuje spotrebu pohonných hmôt / energii čo je rozhodujúci faktor pre EV. Čím menšia spotreba tým výhodnejšie pre elektrické autá.

Do predaja sa nová letná pneumatika dostala v januári 2024 a to v UHP rozmeroch od 17“ do 21“. Menšie veľkosti ( 16“ ) budú dostupné od januára 2025, ale aj to sa môže zmeniť.

Celoročné pneumatiky Hankook Kinergy XP

celoročné pneumatiky Hankook

Tieto celoročné pneumatiky sú zatiaľ určené pre Severnú Ameriku. Hankook je snáď z jednou najrýchlejšie sa rozvíjajúcou značkou pneumatík, ktorá sa do podvedomia vodičov dostáva stále rýchlejšie. Futbal jej s tým samozrejme veľmi pomohol ale Formula E je zameraná na nadšencov elektromobility a Hankook chce patriť medzi najlepších výrobcov pneumatík pre EV.

Opäť tu máme výborné zlepšenie v celkovej životnosti pneumatiky o 20%. Rovnako ako u Firestone. Percentá sú síce dobrou porovnávacou hodnotou ale údaj, ktorý Hankook udáva v kilometrovej výdrži je oveľa zaujímavejší. Podľa senior viceprezidenta Hankook Tire America Corp., by mala celoročná pneumatika Hankook Kinergy XP  vydržať cca 120.000km. A to je naozaj zaujímavý údaj.

V Amerike ako vieme sú veľmi obľúbené SUV ( a už aj v Európe ) a tieto pneumatiky sú zamerané na majiteľov týchto áut. 

Celoročné pneumatiky Hankook bol už aj doteraz hodnotené vysokou známkou. Potrebovali sa však zlepšiť v jazde na snehu. To sa im, podľa slov Hankook, podarilo novým modelom Kinergy XP. Zlepšenie o 15% v trakcii na snehu a o 14% v brzdení je slušný pokrok. Zlepšilo sa aj ovládanie na mokru a brzdenie na mokru.

A tú sa vraciame k myšlienke, že práve úbytok rovných plôch na dezéne ( čo je spôsobené väčším množstvom drážok a lamiel ) je cesta k nižšiemu valivému odporu a dlhšiemu dojazdu.

Toto by sa však nedalo dosiahnuť bez špeciálnych zmesí, z ktorých je pneumatika vyrobená. Nájsť ten vhodný pomer, tie správne prísady, ktoré by vedeli pneumatiku meniť podľa počasia ako chameleón mení svoju farbu, si vyžaduje veľké úsilie a ak sa niektorému výrobcovi podarí nájsť druida, ktorý uvarí ten správny gumy-džús, bude to väčšia výhra ako vyhrať lotériu.